facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Aktuality

Aktuality

Portál Vědavýzkum.cz má od února novou šéfredaktorku Vladislavu Vojtíškovou, která na postu nahradila Jana Tesárka. Dalším novým členem týmu je manažer pro rozvoj a marketing Kamil Krč. 

20. 2. 2024

Vědavýzkum.cz

Jsou větším nebezpečím pro lidstvo jaderné zbraně, nebo nekontrolovaně samoreplikující se nanoboti vytvoření molekulární výrobou? V jakých oblastech by se ne/měly používat nanotechnologie? I takové etické otázky přináší nanotechnologický výzkum. A nově se na ně snaží odpovědět projekt NanoET, jehož hlavním účastníkem je Technická univerzita v Liberci (TUL). Výzkumníkům může pomoci každý, kdo vyplní interaktivní dotazník.

19. 2. 2024

Technická univerzita v Liberci

Kratom a nové syntetické fytokanabinoidy (HHC, THCP) se rychle staly nebezpečným fenoménem dneška. Vinou absence jakýchkoli omezení v prodeji produktů obsahujících tyto psychoaktivní látky roste počet jejich uživatelů, včetně řidičů. Dopravní policie přitom nemá k dispozici žádný nástroj kontroly jejich intoxikace v terénu.

18. 2. 2024

VŠCHT Praha

Telemedicína je v Česku na vzestupu, a to především díky mnoha výhodám, které přináší. Patří mezi ně například nižší náklady, zlepšení přístupu k zdravotní péči a rychlejší diagnostika. Jedním z úspěšných příkladů telemedicínské technologie je systém JOSEPH umožňující kvalitnější diagnostiku onemocnění srdce za pomoci umělé inteligence.

17. 2. 2024

Technologická agentura ČR

Jako již tradičně rekapituluje Technologické centrum Praha výsledky výzvy MSCA Postdoctoral Fellowships, hlavního nástroje EU na podporu individuálních vědecko-výzkumných pobytů postdoků v zahraničí.

16. 2. 2024

Výzkumné organizace a další příjemci podpory z veřejných prostředků z rozpočtové kapitoly MŠMT jsou povinni zveřejňovat pravdivé a včasné informace o projektech a aktivitách výzkumu, vývoje a inovací, včetně informací o jejich výsledcích. Výzkumné organizace je musí předat do 3. dubna, ostatní příjemci do 15. srpna tohoto roku.

15. 2. 2024
MŠMT
Array
(
)

V úterý 6. února 2024 uspořádala Učená společnost České republiky pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila v jednacím sále Senátu konferenci a diskusi Vědní politika a dlouhodobé výzvy pro rozvoj vědy v ČR. Cílem akce bylo zahájení odborné debaty o udržitelnosti financování výzkumu v ČR.

14. 2. 2024

Učená společnost ČR

Technologická agentura České republiky (dále jen „TA ČR”) vyhlásila dne 7. února 2024 sedmou veřejnou soutěž v Programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací SIGMA – dílčí cíl 2, začínající výzkumníci/výzkumnice a vyrovnávání příležitostí v projektech aplikovaného výzkumu (dále jen „Program SIGMA – DC2”).

13. 2. 2024

Technologická agentura ČR

Grantová agentura ČR (GAČR) vyhlásila své obvyklé výzvy pro standardní projekty, mezinárodní projekty, projekty JUNIOR STAR, EXPRO a POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP OUTGOING A INCOMING. Všechny tyto výzvy mají uzávěrku podávání žádostí o podporu 3. dubna 2024. 

12. 2. 2024

Vědavýzkum.cz

Projekt Praha hledá světlušky pod vedením Martina Nováka, z týmu Systematické a forenzní entomologie České zemědělské univerzity, má za sebou již dvě sezóny a přinesl cenné informace o rozšíření svítících broučků na území hlavního města.

11. 2. 2024

Česká zemědělská univerzita