facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Proč si za svůj životní obor vybral právě sociologii? Jakým výzkumným tématům se aktuálně věnuje? A co oceňuje na svých studentech?

6. 2. 2024

V odložené epizodě vám představujeme obor rozkročený napříč různými ústavy a katedrami. Empirickou a komparativní lingvistiku nám přišel představit docent Jan Chromý z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace. Bavíme se o sémantických iluzích a rozpadu mateřského jazyka.

5. 2. 2024

Deset let pracovala v zahraničí. V Malajsii vystudovala ošetřovatelství a teď ho studuje i na Fakultě zdravotnických studií v Pardubicích. Zdravotnictví a angličtinu má v malíčku, což se jí hodí při práci na UPCE. Pavla Hrnčálová z Healthcare Club se stará o cizince a pomáhá jim řešit jejich zdravotní problémy. Příjemný poslech!

4. 2. 2024

Objev éterové anestezie navždy změnil medicínu. Možnost bezbolestného vedení operace se z Bostonu šířila na tehdejší poměry ohromnou rychlostí, a tak už 4. února roku 1847 mohla být revoluční metoda použita i v Česku.

2. 2. 2024

O wideningu nebo také rozšiřování účasti si s námi povídala Anna Vosečková, která je národní kontaktem pro tuto oblast v Technologickém centru Praha.

1. 2. 2024

Co může přimět školu zapojit se do aktivity Discover EU – jízda k začlenění? Jak probíhala příprava projektu? Jaké aktivity pořádala škola po návratu studentů? A co to přineslo nejen studentům, ale samotné škole?

1. 2. 2024

Úplně poprvé jsme zaexperimentovali a natočili Science wine živě na Noci vědců! První ze tří speciálních rozhovorů jsme věnovali propojení vědy a scenáristiky. Petra s Romanem na to téma důkladně vyzpovídali Irenu Kocí z Fakulty multimediálních komunikací UTB.

31. 1. 2024

Expedice, výstavy, ocenění, publikace, granty, akce pro veřejnost, studium... To byl rok 2023 v české egyptologii, který v podcastu Ta-meri shrnuje ředitelka ústavu, Renata Landgráfová. Miroslav Bárta v krátkém vstupu mluví o hrobce sakkárského Ptahšepsese.

31. 1. 2024

Před časem jsme uvedli díl věnovaný dějinám v podání Divadla Járy Cimrmana. A protože jsme si řekli, že se ještě budeme muset na pár věcí doptat, vydali jsme se rovnou do šatny divadla a k mikrofonu s námi usedli Zdeněk Svěrák a Miloň Čepelka. Co je ve škole v dějinách bavilo, z čeho čerpali, kdy režim pochopil, že nejde jen o legraci z doby mocnářství?

31. 1. 2024

Existují středověké objevy, které nás nutí přehodnocovat naše současné stereotypy. Právě takovým nálezem jsou gombíky, malé kulaté šperky ukryté v hrobech velkomoravských elit. Ovšem nejen v hrobech žen, ale i v hrobech mužů. Co nám takové zjištění říká o genderových rolích v dobách předmoderních? A proč může být nebezpečné na některé fenomény minulosti aplikovat koncepty současnosti?

29. 1. 2024