facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
UTButebe

UTButebe

Podcast UTB utebe. První univerzitní podcast, který polidšťuje akademický svět. Zajímavosti z vědy, výzkumu, výuky… prostě ze života a báječností Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Kromě pravidelných relací tu objevíte i pořady jejichž život trvá jen pár týdnů, to ale neznamená, že nestojí za to ho žít.

Venda Gregorovičová a Šárka Michalíková jsou absolventkami magisterského studia na Ústavu marketingových komunikací. Již za studií se naplno věnovaly organizaci a propagaci kulturních akcí především v rámci KOMAGu. Dneska využívají nabité marketingové know-how, aby obohatily oblast kultury. Šárka v Krajské galerii ve Zlíně a Venda přímo na půdě Fakulty Multimediálních komunikací UTB.

24. 10. 2022

Víte, co má společného tvorba map v Asii, psaní článků na Wikipedii, zkoumání biodiverzity měst nebo focení psů při vykonávání jejich potřeby? Všechno, co jsme tu vyjmenovali, je součástí občanské vědy, které se s velkou láskou věnuje Jakub Trojan z Fakulty logistiky a krizového řízení. S hrdostí o sobě říká, že je geograf, má prsty v české verzi OpenStreetMap a ve spolupráci s neziskovými organizacemi (např. Lékaři bez hranic) pořádá mapathony, kdy se mapují nejzranitelnější místa světa.

21. 10. 2022
Tentokrát trochu blíže poznáme paní doktorku Zdeňku Pruckovou, se kterou se studenti setkávají například při seminářích a laboratořích organické a anorganické chemie. Čeho si u studentů nejvíce váží? Proč je mezi nimi tolik oblíbená? Jaký má vztah k čínským polévkám, geocachingu nebo cestování?
12. 10. 2022

Jak se naše univerzita postupem času rozvíjela a kolik univerzitních budov se stihlo postavit od jejího založení? Kde na světě stojí inspirativní univerzity? Lea a Rasťo vyzpovídali velmi vzácného hosta, kterým není nikdo jiný než kvestor naší univerzity Alexander Černý. Mluvil nejen o důležitých ekonomických rozhodnutích, která souvisí s jeho pozicí, ale také o cestování, víně, italských operách, klasickém baletu nebo o Spartě.

30. 6. 2022

Nikola Kubišová je absolventkou doktorského studia na Fakultě technologické, kde studovala obor s názvem Technologie makromolekulárních látek. V současné době pracuje v Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně jako auditorka pro zdravotnické prostředky. Proč se rozhodla vystudovat doktorát a co jí bylo hnacím motorem při studiu?

28. 6. 2022

Pojďme se na pro leckoho kontroverzní téma podívat okem vědeckým… Jaký je rozdíl mezi homosexuálním chováním a homosexuální orientací? U jakých živočichů byly pozorovány homosexuální sklony? V jakém smyslu může homosexuální chování napomáhat ke snižování agrese? A jaké evoluční výhody s sebou může homosexualita nést?

15. 6. 2022

V pátém díle Humans of FT jsem si povídali s Pavlem Bunganičem, absolventem studijního programu Procesní inženýrství. Jak se počítá rozložení váhy dopravních letounů? A čím se Pavel zabývá dnes? Tento díl ocení zejména milovníci aut a letadel.

8. 6. 2022

S předním českým virologem Liborem Grubhofferem o tom, jaký přínos měla pandemie Covidu-19 pro lidskou společnost? Co se v tomto kontextu podařilo české vědě? Dalo se pandemii zabránit? Proč jsme byli v některých ohledech až moc připraveni? A jak se lišila doba španělské chřipky od doby současné? 

7. 6. 2022

Další zajímavou osobností, která zavítala do našeho studia, je Jakub Hladík, který vyučuje sociální pedagogiku na Fakultě humanitních studií.

3. 6. 2022
Praxe, praxe, praxe. To zní z úst Denisy Malinové jako odpověď na otázku, co je v rámci studia nejdůležitější. Denisa nyní pracuje v neziskové organizaci Kamarád Rožnov, která je sociálně terapeutickou dílnou pro lidi s fyzickým a mentálním postižením. Sama Denisa má v rodině osobu s postižením, a proto vždy směřovala k humanitním vědám.
1. 6. 2022