Výsledky analýzy obalu dat (DEA) ukazují, že proměnná Voice and Accountability, jeden z indikátorů řádné správy věcí veřejných, významně koreluje s efektivitou výzkumu. To naznačuje, že faktory typu účast na volbě vládních činitelů, svoboda projevu, svoboda sdružování a svoboda sdělovacích prostředků, tvořící proměnnou Voice and Accountability, hrají zásadní roli při zvyšování efektivity vysokoškolského výzkumu.
Hlavní přínos studie Vladimíra Holého spočívá ve zjištění, že právo rozhodovat a odpovědnost mají zásadní vliv na efektivitu vysokoškolského výzkumu. Proměnná Voice and Accountability je parametrem tzv. dobrého vládnutí (good governance), které dokáže zajistit stabilní stát jednající v souladu s právem a předvídatelně. Tedy přistupující ke všem občanům a firmám stejně, chránící soukromé vlastnictví a zároveň řídící se systémem brzd a rovnováh, jež brání jeho institucím ve zneužívání moci. Takové prostředí je považováno za základ pro hospodářský růst (1), a to včetně složky vzdělávací.
Pojetí dobrého vládnutí se zakládá na tzv. celosvětových indikátorech vládnutí (Worldwide Governance Indicators) vydávaných od roku 1996 pod patronací Světové banky. Ty mapují stav vládnutí v téměř všech zemích světa podle šesti kritérií:
- hlas a odpovědnost (Voice and Accountability),
- politická stabilita a absence násilí (Political Stability and Absence of Violence),
- efektivita veřejné správy (Government Effectiveness),
- kvalita regulací (Regulatory Quality),
- vláda práva (Rule of Law) a
- kontrola korupce (Control of Corruption).
Právo rozhodovat a odpovědnost ženou výzkum kupředu
Všechny modely, které ve své studii autor Vladimír Holý použil, se shodly v tom, že proměnná Voice and Accountability (právo rozhodovat a odpovědnost) má významně pozitivní dopad na efektivitu výzkumu. Parametr Accountability neboli odpovědnost doslova říká, že „lidé v rozhodovacích pozicích jsou zodpovědní veřejnosti a relevantním institucím a poskytují dostatek informací nutných k tomu, aby jim bylo možné porozumět a kontrolovat je.” (1)
Studie dále odhalila, že proměnná Government Effectiveness neboli efektivita veřejné správy s účinností výzkumu nijak významně nekoreluje. „Výsledky indexu vládní efektivity jsou smíšené – zatímco některé modely naznačují, že má významný pozitivní vliv, jiné jej považují za nevýznamný,” píše se ve studii Vladimíra Holého.
Průzkum vědeckých publikací vydaných v Evropské unii mezi lety 2005 a 2020
Jako modelový příklad doktoru Holému posloužila efektivita vysokoškolského výzkumu v zemích Evropské unie; tu zkoumal analýzou vědeckých publikací mezi lety 2005 a 2020. Jako vstup použil hrubý domácí produkt (v sektoru pro výzkum a vývoj) a počet zapojených výzkumných pracovníků, čímž započítal finanční i lidské zdroje. „Důležité je při úpravě cen zohlednit paritu kupní síly, aby bylo zajištěno smysluplné srovnání mezi zeměmi s různou kupní silou. Tato proměnná odráží finanční zdroje,” píše ve studii Holý.
Jako výstup použil počet publikací a citací tak, aby odrážel kvantitu a kvalitu vědeckého výzkumu. „Počet publikací a citací představuje počet publikovaných článků, recenzí a účastí na konferencích,” uvádí studie.
Jak do budoucna pracovat s alternativním modelem DEA? S rozmyslem
Vzhledem k tomu, že druhou fázi DEA obklopují spory o vhodnosti použití a zároveň je výzkumníky dávno tradičně používaným modelem, je podle výsledků Holého studie důležité provádět pravidelné kontroly robustnosti a nespoléhat se na výsledky z jednoho modelu. V tomto smyslu je model dynamického pořadí užitečný, protože se liší od tradičních metod panelové analýzy, a je schopen poskytnout zcela jinou perspektivu.
Stejně jako tradiční modely druhé fáze však trpí rizikem nesprávné specifikace data generujícího procesu. Navíc jej lze použít pouze pro opakující se hodnocení, např. roční hodnocení efektivity výzkumu. Ale i když nemusí být použití modelu dynamického hodnocení ve druhé fázi DEA nutně dokonalým řešením pro všechny situace, je to cenný doplněk k sadě nástrojů používaných v operačním výzkumu.
Studii doktora Vladimíra Holého si v originálním znění můžete přečíst na tomto odkazu.
Text vznikl ve spolupráci s copywriterkou Dominikou Veselou.
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vysoká škola ekonomická v Praze