
Udržitelnost, AI a digitalizace, kybernetická bezpečnost, stárnutí populace – to jsou výzvy, které řešili ve spolupráci s firmami studenti, kteří se přihlásili do projektu Demola, finské platformy, která nyní vedle 20 zemí světa působí i v Česku. Data z této platformy ukazují, že 20–30 % účastníků projektu skutečně založí startup.
Studentské týmy na finále, které proběhlo 10. 1. 2025 v Praze v prostorách Kampusu Hybernská, obhajovali své projekty před zvídavou veřejností. „Na základě podrobné analýzy jsme navrhli mobilní aplikaci Aletheia, která interaktivní formou rozvíjí kritické myšlení a podporuje vnímavost vůči názorům ostatních lidí,” říká jeden z finalistů projektu Demola Matěj Chvojka, který v týmu Data for the Truth řešil rostoucí míru dezinformací v online prostoru a s tím spojenou polarizaci a radikalizaci společnosti.
Dva měsíce od prvního setkání až do finále
Studenti registrující se na stránce platformy Demola neznají předem složení svého týmu. Ty jsou pak namíchané tak, aby se v nich setkali zástupci různých vysokých škol, oborů a firem.
V mezioborovém týmu musí všichni komunikovat „lidským” neodborným jazykem, přičemž stále balancují mezi snahou prosadit svůj názor a schopností v určitém momentě ustoupit názorům druhých. Učí se definovat problém, přemýšlet o cílovém zákazníkovi, jeho potřebách či jeho typickém chování. Své výsledky musí nakonec stručně, poutavě a s dostatečnou dávkou sebejistoty odprezentovat v rámci tzv. pitch fair.
Tento finálový veletrh nápadů nemá soutěžní charakter. Týmy představují své výsledky souběžně na jednotlivých stanovištích, zatímco je návštěvníci obcházejí, poslouchají, diskutují s nimi, kladou mnohdy provokativní otázky. Na tuto událost jsou však předem připraveni mentoringem a právě možnost získávat nejen na konci, ale i v průběhu celých dvou měsíců zpětnou vazbu od zástupců firem, inovačních center a dalších veřejných organizací je pro studenty obrovskou přidanou hodnotou.
O Demole
Demola, ve svém názvu spojující slova Demonstration Laboratory, je mezinárodní platforma, která byla založena ve finském Tampere v roce 2008. Jejím hlavním posláním je propojování univerzitních studentů s firmami a veřejnými organizacemi za účelem společného zkoumání reálných výzev a přinášení inovativních řešení. Platforma se postupně rozšířila do mnoha zemí po celém světě, jejích programů se dosud zúčastnilo přes 750 000 studentů z více než 50 univerzit.
Platforma byla v České republice poprvé spuštěna na jaře 2024 v Moravskoslezském kraji ve spolupráci s Moravskoslezským inovačním centrem, regionálními univerzitami a firmami. Na podzim téhož roku byly projekty poprvé řešeny i v Praze a Středočeském kraji za podpory Středočeského inovačního centra. Zapojili se zde studenti pěti vysokých škol. V roce 2024 byly aktivity Demola v Česku podpořeny také ze strany agentury CzechInvest, a to z projektu Podpora podnikavosti, který je součástí Národního plánu obnovy.
Zdroj: Demola
- Autor článku: ne
- Zdroj: Demola