facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Tentokrát si budeme povídat s absolventem Ladislavem Fojtlem, který po studiu úspěšně pokračuje ve svém oboru – nejvíce ho baví oponentura konstrukce vstřikovacích forem. Jak lze propojit zálibu v letadlech a studium na FT? Na co z dob studií Láďa nejraději vzpomíná? A šel by tu studovat znovu?

10. 3. 2022

Navigace, hraní her, sledování pořadů nebo připojení k internetu. Jaké moderní technologie se v dnešní době v nových automobilech nachází a jak ovlivňují kybernetickou bezpečnost aut, prozradil Jiří Dostál, člen Katedry informační bezpečnosti a Laboratoře RFID.

10. 3. 2022

Martin Cienciala je zakladatel biotechnologické firmy Sampling Human, která se zabývá aplikací biologických organizmů při diagnostice nemoci. V rozhovoru jsem se ptal na to, jak se dělá biotechnologická firma a jak sehnat peníze pro startup. Co dělá Sampling Human a v čem jsou odlišní jejich bioroboti. Také jsme řešili syntetickou biologii a její roli v dnešním poznání. 

9. 3. 2022

V bonusovém dílu k hlavní epizodě Pod babylonskou věží navazujeme na rozhovor s Janem Bičovským, který přispěl ke vzniku a rozvoji Kampusu Hybernská, živého a činorodého hnízda v centru Prahy. Jaká byla cesta k jeho vzniku? A co Kampus nabízí akademické obci nyní?

8. 3. 2022

Jaká je současná situace v otázce genderové rovnosti na pracovním trhu ve světě? A jak je na tom Česká republika ve srovnání s Evropou? Jak vzbudit zájem mužů o tuto problematiku a proč je to vlastně důležité?

8. 3. 2022

Ako sa Čína stavia k ruskej agresii na Ukrajine? Čo môže na konflikte získať a aké sú pre ňu riziká? O čínskej pozícii k vojne na Ukrajine sa rozprávame s Filipom Šebokom, analytikom pražskej Asociácie pre medzinárodné otázky.

5. 3. 2022

Proč lingvisté podporují open science? Jakým výzvám čelí humanitní vědci v souvislosti s otevřeným publikováním? A jakou cestou by se měla vydat Filozofická fakulta Univerzity Karlovy? Eva Lehečková, lingvistka a děkanka Filozofické fakulty je hostem speciálního dílu podcastu Centra pro podporu open science na Univerzitě Karlově. Tento podcast je prvním dílem ze série rozhovorů s Open science šampiony UK.

2. 3. 2022

Jak je na tom Česká republika s akumulací elektrické energie? Má smysl umisťovat solární panely v pouštích? Je elektromobilita, tak ekologická, jak se tváří? A jaký má Ivan Uhlíř z Technické fakulty ČZU v Praze názor na Green Deal? To vše a mnohem víc, se dozvíš v podcastu, který je zaměřen na elektrickou energii a její akumulaci.

1. 3. 2022

V březnovém díle se potkáváme „Pod babylónskou věží“, abychom prozkoumali jazykovědu a lingvistiku na FF UK. Po aktualitách z fakulty a seriálech stálých hostů vám nabídneme rozhovor o rekonstrukci dávného jazyka praindoevropštiny s Janem Bičovským.

1. 3. 2022

Na epizodu o pomyslných jsoucnech si budete muset ještě chvíli počkat, tímto zdravíme kolegu Novotného do Zambie. V dnešním dílu si povídáme s  Filipem Volfem z Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích, učitelem občanské výchovy, o popularitě filosofie na střední škole.

28. 2. 2022