facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Věda se v poslední době potýká s nárůstem počtu extrémně produktivních vědců, jež mají na svém kontě enormní množství článků. Šampioni tak píšou až jeden článek každých pět dní včetně víkendů a svátků. Jak je to možné? A které země či obory tímto neduhem nejvíce trpí?

24. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

Během pandemie covidu bylo na vědce upřeno více pozornosti, než doposud bylo zvykem. To vedlo na jedné straně k většímu povědomí a také k nárustu důvěry v tuto profesní skupinu v době krize, na straně druhé nabídlo volné pole pro dezinterpretace a spory. Jak se doba postpandemická odráží v důvěře lidí ve vědce v USA a jak jinde ve světě?

22. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

Na rozdíl od minulého roku 2023 jsou události ze světa vědy toho aktuálního zatím velkou neznámou. I přesto lze na základě minulého dění odhadnout, která zásadní témata rok 2024 nabídne. O tuto predikci se pokusila redakce časopisu Science. List v novém článku uvádí vědecká témata, která se v roce 2024 pravděpodobně objeví na titulních stranách médií.

18. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

UI GreenMetric World University Rankings je mezinárodním žebříčkem vytvořeným Universitas Indonesia. Od roku 2010 se toto hodnocení zaměřuje na úsilí univerzit v oblasti udržitelnosti a ekologického přístupu k životnímu prostředí. Které univerzity vládnou žebříčku a jak si vedly české vysoké školy?

15. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

Zemědělství je v USA stále jedním z tradičních a nejdůležitějších produkčních odvětví. V roce 2022 činil zemědělský produkt 1,1 bilionu dolarů, což představuje necelé 2 % hrubého domácího produktu země. Zemědělství v USA je také jedním z největších zaměstnavatelů v zemi, s více než 2,3 miliony pracovníků.

14. 1. 2024

Ministerstvo zahraničí ČR

8. prosince 2023 – po několikaměsíčních intenzivních jednáních – došlo v rámci trialogu mezi poslanci Evropského parlamentu, členskými státy a Komisí k dohodě o souboru pravidel pro řízení rizik, jež mohou být potenciálně spojovány s umělou inteligencí. Ten již dříve vstoupil ve známost jako Akt o AI. Rodí se tak komplexní právní rámec pro regulaci systémů AI v celé EU.

12. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

Poslední dva měsíce se jak pro Francii, tak Španělsko nesou ve znamení ohlašování výrazných změn v oblasti systému výzkumu. Zatímco na začátku listopadu španělská ANECA předložila návrh přepracování kritizovaného systému hodnocení vědců, začátkem prosince francouzská vláda oznámila zásadní reformy vědeckého systému země, v rámci kterých bude mimo jiné vytvořena prezidentská rada pro vědu.

9. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

Panel Evropského parlamentu pro budoucnost vědy a technologií (STOA) provádí průzkum za účelem hloubkové analýzy programu Horizont Evropa.

5. 1. 2024

Technologické centrum Praha

Francie ohlašuje zásadní reformy ve vědeckém systému, EU přichází s Aktem o AI a NASA bude ve svém výzkumu spolupracovat s Čínou. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za právě uplynulý prosinec událo.

3. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

Jaderná fyzička, ministryně i vědec, který odhalil podvody u svého kolegy – časopis Nature vydal svůj pravidelný žebříček Nature‘s 10. A letos přidal ještě něco navíc. Kdo jsou podle prestižního vědeckého časopisu nejdůležitější osobnosti, které letos formovaly svět vědy?

2. 1. 2024

Vědavýzkum.cz