facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

V erdoganovském Turecku narůstají zásahy vlády do učebních osnov i akademických svobod. V ohnisku těchto snah se ocitá i Darwinova evoluční teorie, která rozporuje křesťanský a islámský kreacionismus, ale také souvisí s postupným odklonem od sekulární povahy Turecka, jak ji definoval prezident zakladatel Mustafa Kemal Atatürk.

24. 5. 2023

Vědavýzkum.cz

Japonsko patří z hlediska výzkumu a vývoje k hlavním globálním lídrům. Přesto za poslední dekádu japonský výzkum stále více zaostává. Podle nejnovějších ukazatelů to vypadá, že pomoci by mohly úspěchy země v přírodních vědách a silná mezinárodní spolupráce.

18. 5. 2023

Vědavýzkum.cz

Kam směřuje zrychlování procesu publikování vědeckých výstupů? Srovnání dvou nedávných studií ukazuje alespoň dvě možné odpovědi: zrychlování vede ke snižování kvality výstupů či ke zvyšování tlaku na podobu efektivity samotného procesu publikování.

10. 5. 2023

Vědavýzkum.cz

Stojíte před něčím zcela novým – chcete založit svoji vlastní skupinu. Možná zjistíte, že vám vaše dosavadní znalosti nestačí. Oslovili jsme čtyři vědce, kteří mají různé zkušenosti s vedením své vlastní výzkumné skupiny. Jaké překážky museli překonat, aby se mohli vůbec stát respektovanými lídry?

5. 5. 2023

Vědavýzkum.cz

Program Horizont Evropa má problémy se začleňováním zemí mimo EU a již odstartovalo vyjednávání o podobě nového rámcového programu pro evropskou vědu. Čínští komunisté budou nyní cenzurovat i chatboty s AI. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací událo za právě uplynulý duben.

3. 5. 2023

Vědavýzkum.cz

Možnosti léčby onkologických onemocnění krve s využitím „zabijáckých buněk“ budou společně zkoumat Ústav hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) a The Finnish Red Cross Blood Service. Specifický typ bílých krvinek umí najít nádorovou buňku a zničit ji. Cílem mezinárodní spolupráce je vyžít tuto vlastnost při léčbě.

26. 4. 2023

Ústav hematologie a krevní transfúze

Jak se proslavit ve vědě? Zdá se, že jedním z funkčních způsobů je publikovat recenzované studie v rytmu dvou až tří dnů. To je alespoň případ španělského chemika Rafaela Luqueho, kterému byla podle deníku El País kvůli etickým prohřeškům pozastavena činnost na domovské univerzitě po dobu 13 let. 

21. 4. 2023

Vědavýzkum.cz

Státní shromáždění Republiky Slovinsko v březnu letošního roku schválilo novelu zákona o vědeckém výzkumu a inovacích. Právní norma stanovuje plány k vytvoření Agentury pro výzkum a inovace ve vědě. Nová agentura, jejímž cílem je obsáhnout jak základní výzkumnou činnost, tak technologické projekty v posledním úseku vývoje, nahradí stávající agenturu.

19. 4. 2023

Vědavýzkum.cz

Slovensko se začíná výrazněji orientovat na podporu vědy, výzkumu, inovací a vzdělávání. Do rozvoje a využití lidského kapitálu chce v nejbližších letech investovat celkem 2,6 mld. eur. Zatím ale zemi chybí jednotná strategie i vědeckovýzkumná centra.

17. 4. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Mezi Fraunhoferovým institutem a německým Spolkovým ministerstvem školství a výzkumu to vře. Napětí vyvolalo zveřejnění výsledků účetního auditu, který shledal četná porušení finančních pravidel mezi vrcholnými představiteli největší evropské instituce aplikovaného výzkumu a vývoje. Ministerstvo zase čelí obviněním, že ignorovalo signály, jež na tato pochybení upozorňovaly.

14. 4. 2023

Vědavýzkum.cz