facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

New York není známý pouze svými mrakodrapy a pulzujícím kulturním životem, ale stává se také epicentrem pro technologické startupy. Město je sídlem řady univerzit, investičních fondů a velkých technologických společností jako jsou Google, Facebook, Amazon a Twitter. Tato dynamická scéna nabízí inovativní příležitosti i pro mladé české podnikatele.

20. 12. 2023

Export.cz

Argentina má silnou výzkumnou tradici v oblasti biomedicíny, fyziky a zemědělství. Země se také může pyšnit významnými vývojovými kapacitami v sektorech obranných, jaderných a satelitních technologií, v nichž je průkopníkem v Latinské Americe.

16. 12. 2023

Ministerstvo zahraničí ČR

Údaje ze sociálních médií nacházejí široké uplatnění pro výzkum nejen ve společenskovědních oborech. Jejich prostřednictvím lze například zodpovědět, jak dezinformace a názorová online polarizace ovlivňují politickou situaci a volební vzorce. Výzkum těchto témat však ztěžují samotné platformy, zejména pak prostřednictvím nově nastavených omezení v API rozhraní.

14. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

Kanada se stane další zemí mimo EU, která se připojí k Horizon Europe – programu EU určenému k financování výzkumu a inovací. Přestože toto spojení budí velká očekávání, přináší také otázky spojené s rozhodováním mimoevropských států.

12. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

Vývoj umělé inteligence je nezastavitelný. Pro vědu, podnikání i společnost přináší široké využití, ale zároveň představuje pro společnost nové výzvy. Od spuštění ChatGPT je téma umělé inteligence ještě aktuálnější. ChatGPT otevírá společnosti nové možnosti, ale zároveň představuje i zkoušku pro evropský trh, jak se americké konkurenci v oblasti AI postaví.

9. 12. 2023

Ministerstvo zahraničí ČR

Zvolení krajně pravicového prezidenta Argentiny Javiera Mileiho vyvolává u vědců obavy, Španělsko se chystá předělat svůj nepopulární systém hodnocení vědců a nejsilnějším partnerem Číny ve výzkumu AI je nově Evropa. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za právě uplynulý listopad událo.

6. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

Rakouské vědě se v posledních dvou letech dostalo značné mezinárodní pozornosti – po kvantovém fyzikovi Antonu Zeilingerovi nečekaně obdržel Nobelovu cenu za fyziku Ferenc Krausz, další vědec s rakouským občanstvím, který značnou část své kariéry prožil ve Vídni. Úspěch Antona Zeilingera potvrdil přední postavení Rakouska v oblasti kvantových technologií, jež jsou v zemi podporovány prostřednictvím projektu „Quantum Austria“.

4. 12. 2023

Ministerstvo zahraničí ČR

Role polovodičů neustále vzrůstá a jde ruku v ruce s digitalizací a s využíváním umělé inteligence. Bez polovodičů se neobejdeme ani v oborech, jako jsou doprava, zelené technologie, zábavní průmysl, národní obrana a bezpečnost. A vývoj v tomto sektoru se odvíjel, odvíjí a bude se odvíjet od talentovaných lidí. Tchaj-wan si je toho dobře vědom.

27. 11. 2023

Ministerstvo zahraniční ČR

Podle nové analýzy Evropa přeskočila USA, a stala se tak největším partnerem Číny v oblasti výzkumu umělé inteligence, strojového učení a velkých dat. Šetření proběhlo v rámci projektu ReConnect China financovaného z programu Horizon Europe.

23. 11. 2023

Vědavýzkum.cz

Americká FDA má rozhodnout, zda povolí první využití editace genomu pomocí CRISPR/Cas9 k léčbě srpkovité anémie. Tímto onemocněním trpí celosvětově přes sedm milionů lidí. Americká léková agentura tak čelí rozhodnutí, zda povolit genovou terapii, jež má potenciál pomoci velkému množství pacientů, ale zároveň nejsou ještě plně popsány její dopady a důsledky.

19. 11. 2023

Vědavýzkum.cz