facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Aktuality

Aktuality

Výstavu představující více než dvacet vědkyň, jež vědecky působily nebo se stále věnují výzkumu v německém hlavním městě, zahájily rektorka Univerzity Karlovy a zástupkyně Velvyslanectví Spolkové republiky Německo. K vidění je v Křížové chodbě Karolina až do 11. června 2024.

17. 5. 2024

Univerzita Karlova

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvořili cizinci. Poprvé za posledních 20 let bylo mezi cizinci více ukrajinských než ruských studentů a zároveň byl zaznamenán nejnižší počet doktorandů, a sice 19,8 tisíce osob. Po deseti letech poklesu naopak v roce 2023 vzrostl počet absolventů vysokých škol na 63,2 tisíce.

17. 5. 2024

Český statistický úřad

Pokud by došlo k dohodě o přístupu k programu Horizont Evropa, švýcarští výzkumníci by se mohli účastnit výzev na rok 2025, které se otevírají tento červenec. Avšak Bern uvedl, že připojení k projektu Copernicus bude příliš drahé, informuje evropský portál Science Business, s nímž portál Vědavýzkum.cz navazuje partnerství. 

15. 5. 2024

Science Business

Iniciativa Nový evropský Bauhaus (New European Bauhaus, NEB) otevírá pro rok 2024 nové výzvy k předkládání projektů. Výzvy byly otevřeny 7. května 2024. Uzávěrka je 19. září 2024.

14. 5. 2024

Technologické centrum Praha

Prague.bio je profesní uskupení, mezi jehož hlavní cíle patří rozvoj segmentu biotechnologií v ČR a pomoc při jeho zviditelňování na mezinárodním poli. Doposud sdružoval instituce, které představují vysoce profesionální centra výzkumu se silným vlivem na vývoj nových léků, diagnostických metod a dalších medicínských technologií. Nyní do biotechnologického klastru Prague.bio vstoupil první zástupce průmyslu, společnost Zentiva.

13. 5. 2024

Prague.bio

Registrujte se na mezinárodní konferenci o perzistentních identifikátorech (PIDs), na níž se seznámíte s klíčovými aktéry a experty v této oblasti. Budete mít možnost prodiskutovat praktické výzvy využití PIDs, stavebních kamenů kvalitní infrastruktury pro komunikaci výsledků výzkumu.

13. 5. 2024

Národní technická knihovna

Do mezinárodní výzvy M-ERA.NET 3 Call 2023, která je zaměřená na materiálový výzkum a inovace, se přihlásilo 104 českých uchazečů v rámci 68 výzkumných projektů.

10. 5. 2024

Jedné z celosvětově nejvyšších poct v oblasti vědy se dostalo Juliu Lukešovi z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR. Na začátku května byl zvolen za mezinárodního člena do Národní akademie věd (National Academy of Sciences, NAS) Spojených států amerických. NAS je soukromá nevládní organizace, která slouží kromě jiného jako poradní orgán vládě USA v otázkách vědy a techniky.

9. 5. 2024

Akademie věd ČR

Nové nástroje a publikace pro výuku a výzkum akademického psaní vznikly díky projektu Technologické agentury ČR. Společně s jazykovědci z Ústavu pro jazyk český AV ČR a Ústavu Českého národního korpusu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se na něm výrazně podílela i Alena Kašpárková z VŠB-TUO, která vede zdejší Writing Support Centre.

7. 5. 2024

Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava

Vezmete altermagnet, dáte ho pod rentgen, měníte polarizační filtr a pozorujete, jak materiál pohlcuje světlo. Zní to skoro jako pokus z běžné hodiny fyziky, jde však o průlomový experiment, jehož výsledkem je pozoruhodný objev fyziků z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR (AV ČR), Metropolitní univerzity v Ósace a University of Nottingham.

7. 5. 2024

Masarykova univerzita v Brně

Strana 1 z 195