facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Technologické centrum Praha

Technologické centrum Praha

Technologické centrum Praha vzniklo v roce 1994 jako neziskové zájmové sdružení právnických osob s původním názvem Technologické centrum AV ČR. Je klíčovou národní institucí poskytující informační a konzultační služby k rámcovým programům Evropské unie pro výzkum, vývoj a inovace, je předním národním výzkumným pracovištěm a think-tankem pro oblast řízení a politiky výzkumu, vývoje a inovací, připravuje podklady pro strategické rozhodování ve výzkumu, vývoji a inovacích na národní, regionální i evropské úrovni a podporuje vznik a rozvoj inovačních firem.

Úkolem TC je podporovat zapojení České republiky do Evropského výzkumného prostoru (ERA), provádět orientovaný výzkum pro vědu a inovace, uskutečňovat mezinárodní technologický transfer a přispívat ke zvyšování mezinárodní konkurence-schopnosti českých firem.

Julia Mildorfova Leventon je vedoucí oddělení společenského rozměru globální změny v CzechGlobe (Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR). Je interdisciplinární vědkyní pracující napříč společenskými a fyzikálními vědami v oblasti životního prostředí a rozvoje. Koordinuje projekt PLUS Change, který byl zahájen v červnu 2023.

26. 1. 2024

Vyšlo nové speciální číslo časopisu ECHO z dílny TC Praha. Tamější analytici Daniel Frank a Vladimír Vojtěch stojí za obsahem prvního čísla časopisu v roce 2024, které volně navazuje na zprávy o účasti ČR v RP každoročně vydávané TC Praha.

25. 1. 2024

Národní informační centrum pro Evropský výzkum (NICER) Technologického centra Praha připravilo nové číslo měsíčního přehledu novinek z oblasti rámcových programů EU – H2020 a Horizont Evropa. Podívejte se na plán akcí připravovaných Technologickým centrem Praha na první pololetí letošního roku, nebo si nechejte posoudit Váš projekt experty z Evropské komise díky službě pre-screening.

19. 1. 2024

EARTO zveřejnila doporučení týkající se hodnocení a předsmluvních jednání o paušálních částkách lump sum v projektech Horizont Evropa. Stanovisko se týká především problematiky výše osobních nákladů a krácení rozpočtů na základě statistik Horizon Dashboard určených pro hodnotitele.

14. 1. 2024

V článku Technologického centra Praha, který vyšel v magazínu ECHO 4-5/2023, sledují, jak se během uplynulých čtyř desetiletí změnil charakter českých vědeckých publikací (tj. publikací, na nichž se podíleli čeští autoři), konkrétně jak se měnily jejich počet, citovanost, oborové zaměření, a k jakým změnám došlo z hlediska intenzity mezinárodní či průmyslové spolupráce při vzniku těchto publikací.

8. 1. 2024

Téma ERC je v současné době žhavým tématem výzkumné politiky v ČR. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl, že provedu další pokus o přehlednou rekapitulaci grantů ERC řešených v ČR a grantů ERC pod vedením českých výzkumníků v zahraničí od roku 2007 do současnosti, resp. do 17. 12. 2023.

6. 1. 2024

Národní informační centrum pro Evropský výzkum (NICER) Technologického centra Praha připravilo nové číslo měsíčního přehledu novinek z oblasti rámcových programů EU – H2020 a Horizont Evropa. Nepřehlédněte aktualizované příručky či monitorující zprávu o zapojení společenských a humanitních oborů do H2020. Přečtěte si také o setkání vedoucích projektových oddělení výzkumných organizací odpovědných za Horizont Evropa/H2020.

22. 12. 2023

Účast ČR v programu Horizont Evropa (dále jen „program HE“) můžeme poměřovat mnoha způsoby.  Jedním z nich může být analýza rozložení nárokované finanční podpory ve specifických částech programu HE v jednotlivých typech institucí z ČR, které se tohoto rámcového programu (dále jen „RP") účastní. 

19. 12. 2023

Přečtěte si druhé letošní číslo časopisu Ergo, které se věnuje tématu dílčích pohledů na hodnocení společenských, ekonomických a dalších dopadů podpory výzkumu.

12. 12. 2023

Dle Evropského srovnávacího přehledu inovací z roku 2023 (European Innovation Scoreboard – EIS 2023) je ČR mírným inovátorem (Moderate Innovator) s výkonností inovačních systémů na úrovni 94,7 % průměru EU. Inovační výkonnost ČR je nad průměrem mírných inovátorů, roste vyšším tempem než v EU a rozdíl v inovační výkonnosti ČR se oproti EU snižuje.

8. 12. 2023