facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Boj dělníků za sociální práva, svátek politických stran, studentský majáles, líbání pod rozkvetlou třešní, slavení úrody a plodnosti nebo demošky anarchistů? Co to vlastně byl ten 1. Máj a s ním spojený svátek práce? Jak jsme jej prožívali nebo spíš neprožívali? A čím je nám dnes?

1. 5. 2024

Jak se proměnil akademický život pedagogů a studentů po vstupu do EU? Jaký byl přínos v oblasti vědy a výzkumu? Změnilo se po 1. květnu 2004 postavení ČZU na mezinárodním poli? A bylo by pro univerzitu výhodou zavedení eura namísto koruny?

30. 4. 2024

In a recent episode of Talking Economics, we discussed firms and labor markets in developing countries with Andreas Menzel, an Associate Professor with Tenure at CERGE-EI. Andreas’s research projects focus on development, organizational, and labor economics with field experiments in Ghana, Tanzania, and Bangladesh.

30. 4. 2024

Jaké to je při studiu podnikat? Co obnáší výroba šperků a jak ti k tomu může pomoc studium na UTB? Právě o tom si povídalo naše duo Mára a Sara s Barčou Navrátilovou.

30. 4. 2024

Jací jsou Češi ve vztahu k Vietnamcům? Jak vzpomíná na své dětství, které strávila u české rodiny? A jaká byla studentka?

30. 4. 2024

Zatímco snahy o kolonizaci vesmíru jsou stále v nedohlednu, kosmický výzkum intenzivně probíhá i zde v Brně. Do dnešního dílu jsme si pozvali Libora Lenžu, který je vedoucím laboratoře Space Agri Technologies na Mendelově univerzitě v Brně a ředitelem hvězdárny ve Valašském Meziříčí.

26. 4. 2024

„Působí na ně mikrogravitace, z toho vyplývají negativní efekty na lidské tělo. Jedním z nich je svalová atrofie, což znamená, že postupně dochází k úbytku svalové hmoty. Stejně tak dochází k úbytku hustoty kostí, hlavně u nohou a zad. Může docházet k nepříznivým efektům na kardiovaskulární systém, případně i ke změnám stavby srdce. To si můžeme představit jako zmenšení komor a předsíní."

25. 4. 2024

28. epizoda patří ke speciální sérii našeho podcastu, ve které si budeme povídat o českých archeologických expedicích v zahraniční. Společně s Petrou Tušlovou z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se vydáme do Bulharska. Epizoda je rozdělena na dvě části.

24. 4. 2024

Pošta byla internetem 18. a 19. století. Síť spojující města, regiony, státy, banky, úřady, ale také občany byla váženou institucí, která ve vrcholné době měla jen u nás na 150 000 zaměstnanců. Poštovním muzeem podcast Přepište dějiny provázejí ředitel Jiří Střecha a historik Jan Kramář. Minulá část patřila poště jako takové, dnes se zaměříme na poštovní známky.

24. 4. 2024

Umění se vyvíjí od primitivnějšího k dokonalejšímu. Historická literatura a obrazy jsou přesným zrcadlem doby, ve které vznikly. A jakým mýtům o umění věříte vy? V 41. dílu podcastu Středověk (jinak) trvá kunsthistorik Ivan Foletti a archeolog Jiří Macháček rozbíjejí velmi rozšířené, ale často zcela zcestné představy o vývoji lidské civilizace a její vizuální kultury.

23. 4. 2024