facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Proč opustila práci v médiích a vydala se na dráhu političky? S jakými největšími výzvami se ve funkci hejtmanky největšího českého kraje musela vypořádat? A jak reaguje na negativní kritiku od občanů?

2. 4. 2024

Balast se v dubnu zaměří na fonetiku. Docent Radek Skarnitzl z Fonetického ústavu FF UK hovoří o své práci forenzního fonetika při soudních líčeních. Popisuje také pozoruhodné nástroje k výzkumu výslovnosti a vysvětluje, proč se řada lidí stydí poslouchat vlastní hlas.

1. 4. 2024

Jaký byl první rok Centra pro hlubší bádání (CPHB), intelektuálně dislokovaného pracoviště AV ČR? S jakými inovacemi pavědědci přišli a jak slaví mezinárodní úspěchy? Ředitel Centra a přední český parapsycholog Vlastimil Čunderle objasní, jak je třeba pečovat o média nebo jak spolupracovali se Slovenskou akadémiou vied na predikci prezidentských voleb.

1. 4. 2024

Aleš Karmazin a Michal Kolmaš (Metropolitní univerzita Praha), redakce a zprávy: Radka Jančová a Michaela Buchníčková

29. 3. 2024

Evoluční biolog Karel Janko z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR je milovníkem Antarktidy a severských zemí. V současné době se jako vedoucí Laboratoře nemendelovské genetiky zabývá alternativami rozmnožování, které zkoumá u sekavců, ryb žijících v říčkách na Kokořínsku. Co mají společné evoluce a trh?

29. 3. 2024

„Materiál umí reagovat na vnější podnět, což může být například magnetické pole, změna pH v těle, teplota a další. Cílenou reakcí umíme nastavit to, jak a kam se materiál ohne, jeho výsledný vzhled. Vytiskneme laicky řečeno obyčejnou placičku, ale v těle se materiál prohne třeba do tvaru chrupavky nebo vyplní defekt, který má speciální tvar a špatně by se tisknul z keramiky."

28. 3. 2024

Denně se ve světě vyrobí asi 7 milionů pneumatik. Zhruba stejné množství je potřeba každý den zlikvidovat. Je možné pneumatiky, které dosloužily, recyklovat? Můžeme je nadrtit a znovu použít pro výrobu nových plášťů? A přemýšleli jste někdy nad tím, proč je pneumatika vlastně černá?

28. 3. 2024

Co všechno má na starosti prorektor pro pedagogiku? Má AI místo i na chemicko-technologické škole? A proč je KaCheKRan důležitou součástí života na VŠCHT? V dalším díle CarbonCastu odpovídá Milan Jahoda, prorektor pro pedagogiku - a ještě spousta dalších věcí, ale to si poslechněte!

27. 3. 2024

Máte data? A můžeme je vidět? V rozhovoru s Davidem Novákem z Archeologického ústavu AV ČR Praha probíráme práci s digitálními archeologickými daty. Co si pod tímto pojmem vůbec představit? Proč data digitalizovat a zpřístupňovat? Dostane se k nim i laická veřejnost? Nejen na tyto otázky dostanete odpověď!

27. 3. 2024

Právě v těchto dnech uplynulo 95 let od chvíle, kdy 25. března 1929 sedm komunistických spisovatelů zveřejnilo manifest, kterým protestovali proti bolševizaci KSČ. Nebylo to ani poprvé ani naposledy, kdy spisovatelé u nás promlouvali do politiky. Jak to bylo s tím „svědomím národa“? Plná verze tohoto dílu na Gazetistu a HeroHero.

27. 3. 2024