facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Vědecké instituce v Saúdské Arábii údajně nabízejí vysoce citovaným zahraničním vědeckým pracovníkům finanční odměny a další benefity, pokud tito vědci označí saúdské instituce za své primární působiště. Výsledkem těchto praktik má být upevnění pozic saúdských akademických institucí v prestižních globálních žebříčcích.

30. 8. 2023

Vědavýzkum.cz

České firmy se v americkém Utahu utvrdily, že přes značnou konkurenci dokážou jejich inovativní řešení v oblasti malých družic oslovit i v mezinárodním měřítku. Pro Česko byla účast na konferenci SmallSat Expo na tamní univerzitě fakticky prvním vstupem mezi již dlouhodobě vytvářenou komunitu klíčových hráčů v oblasti inovativních technologií SmallSats.

28. 8. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Sociální média představují nedílnou součást jak pracovního, tak soukromého života velké části dnešní populace. Jaké benefity jsou spojeny se sociálními médii ve vědě a výzkumu a jaké jsou vývojové rysy tohoto fenoménu? Mohou tyto prostředky kromě benefitů komunikace v dané oblasti komunikace vědy a výzkumu naopak uškodit?

24. 8. 2023

Vědavýzkum.cz

Patří politická či občanská dimenze k výzkumné práci? Omezuje ji, unifikuje, nebo naopak obohacuje a diverzifikuje? Jak je vědecká advokacie rozšířená a může přispět k akceleraci kariéry, nebo ji pouze komplikuje? Studie dvojice amerických sociologů otevírá prostor pro diskusi o možnostech vědeckého aktivismu v tuzemském prostředí.

22. 8. 2023

Vědavýzkum.cz

Singapur je velmi aktivní v zavádění umělé inteligence do vládních činností, ať je to ve správních agendách, vyšetřování, udržitelnosti či vzdělávání. Toho využívá spousta firem k zakládání svých výzkumných center.

19. 8. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Po značných škrtech v rozpočtu na vědu, jež následovaly po finanční krizi v roce 2008, se Španělsko v dalších letech snažilo o restrukturalizaci této oblasti. Obnova probíhá úspěšně a aktuálně je španělská věda na vzestupu. Důkazem je i obdržení vysokého počtu prestižních grantů Evropské výzkumné rady Proof of Concept. Španělsko nyní zaujímá třetí místo v tabulce financování programu Horizon Europe.

18. 8. 2023

Vědavýzkum.cz

Hodnocení Nature Index každoročně monitoruje instituce a země, jež zejména svými publikacemi nejvíce přispěly ke kvalitnímu výzkumu v oblasti přírodních věd. Z aktuálních žebříčků Nature Index 2023 zveřejněných 15. června, které se zaměřily na období minulého roku, vyplývá, že Čína poprvé sesadila Spojené státy z prvního místa. Těm se ale v nové kategorii zdravotnických věd podařilo udržet pozici lídra.

10. 8. 2023

Vědavýzkum.cz

Evropská spolupráce s Novým Zélandem, investice do Nového Bauhausu i revize omezení využívání geneticky upravených plodin. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací událo za právě uplynulý měsíc červenec.

30. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Austrálie a Velká Británie připravují změnu systému hodnocení veřejných výzkumných organizací. Budou tamní poskytovatelé podpory a grantové agentury více naslouchat vědcům? Anebo se pojetí excelence posouvá směrem k větší inkluzi – k aktivnější participaci lokálních komunit ve výzkumu? Jaká hodnoticí kritéria převažují jinde, v Polsku či Švédsku?

25. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Jihoafrická republika má zdaleka nejrozvinutější a nejdiverzifikovanější ekonomiku na kontinentu. Není proto divu, že v JAR působí více jak 180 společností z žebříčku Fortune Global 500, což zdaleka převyšuje jakoukoliv jinou africkou zemi. S tím pochopitelně souvisí velký důraz na aktivity v oblasti výzkumu, vývoje a inovací napříč všemi hospodářskými sektory.

25. 7. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR