facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Investice do inovací, silný průmysl, inovační ekosystém v celé Evropě a talenty – nejen na těchto pilířích, kterými již dnes podle slov bývalé evropské komisařky Mariyi Gabriel Evropa disponuje, stojí nové obchodní příležitosti. Ty má podle ní zajistit nový evropský program inovací.

7. 6. 2023

Vědavýzkum.cz

Komisařka pro výzkum Mariya Gabriel rezignovala na svou funkci v Bruselu. Španělsko schválilo čtyřletou národní strategii otevřeného přístupu k vědě. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací událo za právě uplynulý měsíc květen.

6. 6. 2023

Vědavýzkum.cz

Kybernetických útoků v Kanadě přibývá, 60 procent tamních výkonných šéfů firem označilo v jednom z průzkumů právě hrozby tohoto typu za největší výzvu pro své společnosti. To znamená i příležitost pro česko-kanadskou spolupráci v kyberbezpečnosti a uplatnění tuzemských řešení. Potvrdila to mise, kterou uspořádaly Generální konzulát ČR v Torontu a agentura CzechInvest.

4. 6. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Americká vědecká komunita je znepokojena tím, že Bidenova administrativa, ve snaze ochránit vědecké zaměstnance federálních agentur před přílišným politickým tlakem, navrhuje opatření, která by jí však do značné míry mohla zabránit veřejně diskutovat o výzkumu, na kterém se podílí. 

26. 5. 2023

Vědavýzkum.cz

V erdoganovském Turecku narůstají zásahy vlády do učebních osnov i akademických svobod. V ohnisku těchto snah se ocitá i Darwinova evoluční teorie, která rozporuje křesťanský a islámský kreacionismus, ale také souvisí s postupným odklonem od sekulární povahy Turecka, jak ji definoval prezident zakladatel Mustafa Kemal Atatürk.

24. 5. 2023

Vědavýzkum.cz

Japonsko patří z hlediska výzkumu a vývoje k hlavním globálním lídrům. Přesto za poslední dekádu japonský výzkum stále více zaostává. Podle nejnovějších ukazatelů to vypadá, že pomoci by mohly úspěchy země v přírodních vědách a silná mezinárodní spolupráce.

18. 5. 2023

Vědavýzkum.cz

Kam směřuje zrychlování procesu publikování vědeckých výstupů? Srovnání dvou nedávných studií ukazuje alespoň dvě možné odpovědi: zrychlování vede ke snižování kvality výstupů či ke zvyšování tlaku na podobu efektivity samotného procesu publikování.

10. 5. 2023

Vědavýzkum.cz

Stojíte před něčím zcela novým – chcete založit svoji vlastní skupinu. Možná zjistíte, že vám vaše dosavadní znalosti nestačí. Oslovili jsme čtyři vědce, kteří mají různé zkušenosti s vedením své vlastní výzkumné skupiny. Jaké překážky museli překonat, aby se mohli vůbec stát respektovanými lídry?

5. 5. 2023

Vědavýzkum.cz

Program Horizont Evropa má problémy se začleňováním zemí mimo EU a již odstartovalo vyjednávání o podobě nového rámcového programu pro evropskou vědu. Čínští komunisté budou nyní cenzurovat i chatboty s AI. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací událo za právě uplynulý duben.

3. 5. 2023

Vědavýzkum.cz

Možnosti léčby onkologických onemocnění krve s využitím „zabijáckých buněk“ budou společně zkoumat Ústav hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) a The Finnish Red Cross Blood Service. Specifický typ bílých krvinek umí najít nádorovou buňku a zničit ji. Cílem mezinárodní spolupráce je vyžít tuto vlastnost při léčbě.

26. 4. 2023

Ústav hematologie a krevní transfúze