Efektivitu vysokoškolského výzkumu posiluje zejména úroveň politických a občanských svobod
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vysoká škola ekonomická v Praze
Výsledky analýzy obalu dat (DEA) ukazují, že proměnná Voice and Accountability, jeden z indikátorů řádné správy věcí veřejných, významně koreluje s efektivitou výzkumu. To naznačuje, že faktory typu účast na volbě vládních činitelů, svoboda projevu, svoboda sdružování a svoboda sdělovacích prostředků, tvořící proměnnou Voice and Accountability, hrají zásadní roli při zvyšování efektivity vysokoškolského výzkumu.
- Základní údaje
- Vysoká škola ekonomická v Praze
- Analýzy
Vědci odhalili, jak buňky napomáhají virům ve spouštění infekce
- Autor článku: ne
- Zdroj: CEITEC
Tým vědců z CEITEC Masarykovy univerzity, vedený Pavlem Plevkou, objevil mechanismus, kterým enteroviry z čeledi Picornaviridae pronikají do buněk. Výsledky studie podrobně popisují proces, při kterém viry, jež způsobují běžná nachlazení, encefalitidu nebo dětskou obrnu, využívají přirozené buněčné mechanismy ke vstupu do buněk. Pochopení, jak enteroviry napadají buňky, otevírá možnosti vývoje léčiv blokujících infekci.
- Základní údaje
- CEITEC
- Věda
Slovo šéfredaktorky k proměně portálu VědaVýzkum.cz
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, obracím se na vás osobně jako šéfredaktorka portálu VědaVýzkum.cz, abych vám představila proměnu webu a vizuální identity portálu VědaVýzkum.cz, kterou žijeme posledních několik měsíců a nyní ji s radostí a hrdostí, ale zároveň i pokorou (a samozřejmě i jistými obavami) můžeme představit i vám.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Názory
Stopařův průvodce národním hodnocením vědy: Doplňující komentář
Toto je dovětek k minulému blogu, kde jsem začal procházku po výsledcích posledního národního hodnocení vědy. Dovětek se týká mezinárodního srovnání publikačního výkonu zemí. Podle mě jde o jedno z mála užitečnějších srovnání, která jsme dosud probrali. Shrnul jsem zde 33 oborů do jednoho grafu a přidávám pár komentářů.
- Základní údaje
- Daniel Münich
Česko je pro portugalský vesmírný výzkum inspirací i nadějným partnerem, říká expert
- Autor článku: ne
- Zdroj: Ministerstvo zahraničních věci ČR
Portugalsko se může poučit z bohatých českých zkušeností ve vesmírném sektoru, a to zvláště v akademickém studiu, výzkumu a vývoji, řekl v rozhovoru pro Export.cz Bruno Reynaud de Sousa, profesor mezinárodního práva na Univerzitě Minho v Braze. Velký potenciál vidí ve spolupráci obou zemí v kosmickém průmyslu, leteckých technologiích i posilování obranných schopností.
- Základní údaje
- Ministerstvo zahraničních věci ČR
- Ze zahraničí
Věda kolem světa: 50 % vědců opouští akademickou sféru do 10 let a studenti nenadužívají AI
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Více než polovina vědců opouští akademickou sféru do 10 let. Indičtí vědci podezírají vládu z ovlivňování výsledků vědeckých cen. Polští akademici nesouhlasí s vládní reformou struktury Polské akademie věd. Přinášíme další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací událo za říjen.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Ze zahraničí
Průlomová studie mapuje proces zotavení mozku po mrtvici
- Autor článku: ne
- Zdroj: Akademie věd ČR
Tým vědců z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR (BTÚ AV ČR) a Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR (ÚEM AV ČR) s podporou kolegů z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) učinil významný pokrok v pochopení toho, jak se mozek zotavuje po mrtvici.
- Základní údaje
- Akademie věd ČR
- Z domova
Petr Konvalinka: Vidím TA ČR jako součást „Týmu Česko“, který bude mít i mezinárodní renomé
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Petr Konvalinka je šestým rokem předsedou Technologické agentury ČR, která slaví 15 let existence. Je hrdý na to, že se pod TA ČR sjednotila administrace mnoha rezortních programů, že TA ČR udává trendy i v zahraničí a věnuje se také popularizaci vědy a podpoře kreativity u dětí. Čtěte více v bilančním rozhovoru k výročí TA ČR.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Rozhovory a profily
Co chybí Proof-of-concept projektům k tomu, aby byly úspěšné?
- Autor článku: ne
- Zdroj: UNICO
V dnešní době je dostupná poměrně velká podpora projektům ve fázi proof-of-concept. Tato podpora je dostupná jak z veřejných zdrojů, tak ze soukromého kapitálu. Mezi veřejnou podporu patří například projektu typu TA ČR Sigma (dříve Gama), které distribuují finance mezi výzkumné organizace, které sami vybírají projekty, které podpoří.
- Základní údaje
- UNICO
- Duševní vlastnictví
Blog Czexpats: Slunná Kalifornie po roce…
- Autor článku: ne
- Zdroj: Czexpats in Science
Před časem pro blog Czexpats in Science shrnula Kristýna Blažková, postdočka na Stanfordské univerzitě a předtím doktorandka na pražském Ústavu organické chemie a biochemie, své pocity z přesunu do slunné Kalifornie. Jak se jí daří po roce pobytu ve Spojených státech?
- Základní údaje
- Czexpats in Science
- Czexpats in Science
Strana 6 z 660